Przykłady ciekawych szlaków [Tatry]

Polskie Tatry są niezwykle bogate w szlaki turystyczne. Do każdego miejsce można dostać się na kilka różnych sposobów. Obierając odpowiednie trasy często można zaplanować wyprawę na cały dzień. Oczywiście najbardziej popularne są szlaki wiodące na najwyższe szczyty, do jaskiń oraz przez najpiękniejsze doliny. Oprócz tego jednak istnieją inne, równie atrakcyjne drogi. Oto kilka przykładowych szlaków.

Polskie Tatry są niezwykle bogate w szlaki turystyczne. Do każdego miejsce można dostać się na kilka różnych sposobów. Obierając odpowiednie trasy często można zaplanować wyprawę na cały dzień. Oczywiście najbardziej popularne są szlaki wiodące na najwyższe szczyty, do jaskiń oraz przez najpiękniejsze doliny. Oprócz tego jednak istnieją inne, równie atrakcyjne drogi. Oto kilka przykładowych szlaków

Szlak przez Czerwone Wierchy

Aby przejść grań Czerwonych Wierchów należy udać się tam przez Kopę Kondracką. Stamtąd należy podążać wprost do Przełęczy Małołąckiej. Kolejnym punktem jest najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów – Krzesanica znajdująca się na wysokości 2122 metrów n.p.m. Z Krzesanicy schodzimy do Ciemniaka.

Szlak ten jest niezwykle atrakcyjny ze względu na walory estetyczne. Jednocześnie stanowi jeden z najłatwiejszych w Tatrach.

Ścieżka nad Reglami

Jest to szlak, dzięki któremu można zobaczyć znaczną część dolin okraszających Tatry Zachodnie. Trasa rozpoczyna się na Polanie Kalatówki, z której należy udać się przez Dolinę Białego i Czerwoną Przełęcz do Polany Strążyskiej. Jest to stosunkowo łatwa do pokonania trasa, która prowadzi głównie przez las. Dalej należy udać się przez Przełęcz w Grzybowcu do Wielkiej Polany Małołąckiej. Ten etap jest nieco trudniejszy ze względu na strome podejście do przełęczy, jednakże malownicze widoki są adekwatnym wynagrodzeniem za wysiłek. Kolejna część trasy to przejście przez Przysłop Miętusi do Wyżniej Kiry Miętusiej. Po raz kolejny droga wiedzie głównie przez las a następnie doliną. Stamtąd należy przejść do końca szlaku, czyli do Polany Huciska.

Cała trasa jest długa. Jej przejście zajmuje ponad pięć godzin, dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Ponadto istotnym jest, aby trzymać się oznaczonego szlaku (szlak czarny) i nie zboczyć, na przykład na Giewont.

Szlak na Sarnią Skałę

Piękny szlak wcale nie musi oznaczać długiej trasy. Sarnia Skała jest szczytem na wysokości 1376 metrów n.p.m. Rozciąga się z niej wspaniały widok na Giewont. Aby się na nią dostać należy przejść pod górę ścieżką wprost z Czerwonej Przełęczy.

Szlak na Wielki Kopieniec

Wielki Kopieniec to kolejny szczyt, z którego rozciąga się malowniczy widok. Wspaniale prezentują się z niego Tatry Wysokie. Wierzchołek Wielkiego Kopieńca znajduje się na wysokości 1328 metrów n.p.m.

W celu dostania się na Wielki Kopieniec należy przejść do Polany Olczyskiej z Jaszczurówki (dzielnica Zakopanego). Jest to przyjemna podróż ścieżką. Nie powinna ona zająć więcej, niż trzydzieści minut. Dalej należy udać się niezbyt stromym podejściem wprost na Polanę Kopieniec, co kosztuje kolejne pół godziny czasu. Na szczyt Wielkiego Kopieńca prowadzi ścieżka, która szybko przeradza się w strome schody.

Osoby, które nie chcą wchodzić na wierzchołek mogą wybrać szlak „okrężny” i po prostu ominąć tę górę.

Szlak do Wodogrzmotów Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza to bardzo malowniczy wodospad znajdujący się w Tatrach. Aby się do niego dostać wystarczy pokonać bardzo łatwą, choć dosyć długą trasę.

Wycieczkę należy rozpocząć na polanie w Brzezinach. Tam bowiem mieści się wejście na szlak. Stamtąd należy kierować się na Psią Trawkę. Co ciekawe część trasy biegnie przy potoku Sucha Woda, które cechą charakterystyczną jest to, iż często znika on pod ziemią (gdzie płynie dalej), aby nagle znowu pojawić się na powierzchni. Następnie należy udać się szlakiem czerwonym na Rówień Waksmudzką a stamtąd na Polanę pod Wołoszynem. Można tam zobaczyć Jaskinię Wołoszyńską, do której jednak nie można wchodzić. Dalsza droga prowadzi Głębokim Żlebem oraz trasą prowadzącą do Morskiego Oka. Ostatni odcinek jest bardzo krótki i biegnie wprost do Wodogrzmotów Mickiewicza.

Pokonanie tego szlaku powinno zająć niecałe trzy godziny. Natomiast Wodogrzmoty mogą być punktem wyjściowym do dalszej wyprawy, na przykład do Morskiego Oka lub Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 



Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę Dodaj do schowka znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę Usuń ze schowka znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.